Filtre Pres Nedir

Filtre Pres; atıksu arıtma tesislerinde çamurun susuzlaştırılması amacı ile kullanılan mekanik bir ekipmandır. Susuzlaştırma amacı ile mermer, maden, galvaniz, vb. endüstri sektörlerinde kullanılmaktadır.

Aynı zamanda endüstrinin bazı birimlerinde süzme amaçlı da kullanılmaktadır. (yağ, içki, vb.)

Arıtma tesislerinde, çöktürme ünitesi dibinde biriken çamurun bertarafında su oranı önemli bir parametredir. Lisanslı düzenli depolama tesisleri ve yakma tesisleri çamur alımı esnasında belirli bir susuzluk oranı istemektedir. Filtre pres % 30-35 oranında susuzluk sağlamasıyla tesis çalışmalarını kolaylaştırmaktadır.

Filtre presin genel çalışma prensibi; sulu çamurun yüksek basınçlı pompa ile filtre prese beslenmesi ile başlar. Beslenen çamur filtre pres plakaları arasında birikmektedir. Plakalar arası boşluk dolana kadar bu işlem devam eder. Plakalar üzerinde ki bez süzme işlemi gerçekleştirmektedir. Katı madde bez yüzeyinde tutulurken sıvı form bezden geçerek plaka yüzeyinde ki deşarj deliklerinden sistemden uzaklaştırılır. Süzülme işlemi bittikten sonra sıkıştırılan piston açılır ve katı maddenin bertarafı yapılır.

Filtre Pres Kullanım Alanları

* Arıtma sektörü,

* Maden ve altın rafineri sektörü,

* Mermer sektörü,

* Porselen ve seramik sektörü,

* Gıda sektörü,

* İlaç ve kimya sektörü,

* Cam sektörü,

* Kağıt sektörü, vb.